  • Mfr # SSH304/050/2-24X48
  • Zoro # G315770466
/ea
Free Shipping & Returns
Gauge
18 ga
Thickness
0.05 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
SSH304/050/2-24X48
Thickness
0.05 in
Length Tolerance
Overall Width
24 in
Overall Length
4 ft
Gauge
18 ga
Item
Stainless Steel Sheet, 4 ft - L
Yield Strength
31,200 psi
Mechanical Finish
2B, Mill
Elongation
60 %
Description
Stainless Steel Sheet, Stainless Steel, 304, Sheet, 4 ft Overall Length, Length Tolerance +/-1 in, 24 in Overall Width, Width Tolerance +/-1 in, 0.05 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.01 in, Fabrication Cold Drawn, Heat Treatment Annealed, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish 2B, Mill, Yield Strength 31,200 psi, Tensile Strength 75 ksi, Brinell Hardness 160 BHN, Rockwell Hardness 70 HRB, Includes Material Certificate No Certificates Included, Standards ASTM A240