  • Mfr # SSH304/063/4-6X24
  • Zoro # G015770865
/ea
Free Shipping & Returns
Thickness
0.063 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
SSH304/063/4-6X24
Thickness
0.063 in
Width Tolerance
Overall Width
6 in
Overall Length
24 in
Details
Item
Stainless Steel Sheet, 24 in - L
Yield Strength
31,200 psi
Gauge
16 ga
Elongation
60 %
Mechanical Finish
#4
Description
Stainless Steel Sheet, 24 in - L, Stainless Steel, 304, Sheet, 24 in Overall Length, Length Tolerance +/-1 in, 6 in Overall Width, Width Tolerance +/-1 in, 0.063 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.01 in, Fabrication Cold Drawn, Heat Treatment Annealed, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish #4, Yield Strength 31,200 psi, Tensile Strength 75 ksi, Brinell Hardness 160 BHN, Rockwell Hardness 70 HRB, Includes Material Certificate No Certificates Included, Standards ASTM A240