  • Mfr # 90ANG-304L-1X0.188-24
  • Zoro # G516117343
/ea
Key Features
Material
Stainless Steel
Length Tolerance
+/-0.25 in
Overall Height
1 in
Yield Strength
40,000 psi
Leg Thickness
3/16 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
90ANG-304L-1X0.188-24
Country of Origin
United States
Dimensions
Length Tolerance
+/-0.25 in
Overall Height
1 in
Leg Thickness
3/16 in
Inside Height
13/16 in
Overall Width
1 in
Overall Length
24 in
Inside Width
13/16 in
Details
Material
Stainless Steel
Item
Stainless Steel 304L,90 Degree Angle
Yield Strength
40,000 psi
Shape
Angle
Leg Inside Corner Shape
Round
Rockwell Hardness
90 HRB
Angle
90 Degrees
Material Grade
304L
Mechanical Finish
Mill
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Includes Material Certificate
No Certificates Included
System of Measurement
Inch
Description
Stainless Steel Angle, Stainless Steel, 304L, Angle, 24 in Overall Length, Length Tolerance +/-0.25 in, Leg Thickness 3/16 in, Angle 90 Degrees , Leg Inside Corner Shape Round, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 40,000 psi, 90 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate No Certificates Included, Inside Height 13/16 in, Inside Width 13/16 in, Overall Height 1 in, Overall Width 1 in, System of Measurement Inch