  • Mfr # 90ANG-304L-1X0.188-36
  • Zoro # G016117324
Leg Thickness
3/16 in
Inside Height
13/16 in
Overall Width
1 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
90ANG-304L-1X0.188-36
Leg Thickness
3/16 in
Inside Height
13/16 in
Overall Width
1 in
Inside Width
Overall Length
36 in
Overall Height
1 in
Yield Strength
40,000 psi
Description
Stainless Steel Angle, Stainless Steel, 304L, Angle, 36 in Overall Length, Length Tolerance +/-0.25 in, Leg Thickness 3/16 in, Angle 90 Degrees , Leg Inside Corner Shape Round, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 40,000 psi, 90 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate No Certificates Included, Inside Height 13/16 in, Inside Width 13/16 in, Overall Height 1 in, Overall Width 1 in, System of Measurement Inch