  • Mfr # 90ANG-304L-2X0.188-24
  • Zoro # G716117280
Leg Thickness
3/16 in
Overall Width
2 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
90ANG-304L-2X0.188-24
Leg Thickness
3/16 in
Overall Width
2 in
Overall Length
24 in
Inside Height
1 13/16 in
Inside Width
1 13/16 in
Overall Height
2 in
Yield Strength
40,000 psi
Description
Stainless Steel Angle, Stainless Steel, 304L, Angle, 24 in Overall Length, Length Tolerance +/-0.25 in, Leg Thickness 3/16 in, Angle 90 Degrees , Leg Inside Corner Shape Round, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 40,000 psi, 90 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate No Certificates Included, Inside Height 1 13/16 in, Inside Width 1 13/16 in, Overall Height 2 in, Overall Width 2 in, System of Measurement Inch