  • Mfr # 90ANG-304L-2X0.375-12
  • Zoro # G716117624
Inside Height
1 5/8 in
Yield Strength
40,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
90ANG-304L-2X0.375-12
Inside Height
1 5/8 in
Leg Thickness
3/8 in
Overall Length
12 in
Overall Height
2 in
Overall Width
2 in
Yield Strength
40,000 psi
Description
Stainless Steel Angle, Stainless Steel, 304L, Angle, 12 in Overall Length, Length Tolerance +/-0.25 in, Leg Thickness 3/8 in, Angle 90 Degrees , Leg Inside Corner Shape Round, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 40,000 psi, 90 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate No Certificates Included, Inside Height 1 5/8 in, Inside Width 1 5/8 in, Overall Height 2 in, Overall Width 2 in, System of Measurement Inch