  • Mfr # 90ANG-304L-3X0.375-36
  • Zoro # G516117534
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
90ANG-304L-3X0.375-36
Overall Height
3 in
Inside Width
2 5/8 in
Inside Height
2 5/8 in
Overall Width
3 in
Leg Thickness
3/8 in
Overall Length
36 in
Yield Strength
40,000 psi
Description
Stainless Steel Angle, Stainless Steel, 304L, Angle, 36 in Overall Length, Length Tolerance +/-0.25 in, Leg Thickness 3/8 in, Angle 90 Degrees , Leg Inside Corner Shape Round, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 40,000 psi, 90 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate No Certificates Included, Inside Height 2 5/8 in, Inside Width 2 5/8 in, Overall Height 3 in, Overall Width 3 in, System of Measurement Inch