  • Mfr # 90ANG-304L-4X0.25-24
  • Zoro # G916117554
Inside Height
3 3/4 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
90ANG-304L-4X0.25-24
Inside Height
3 3/4 in
Overall Length
24 in
Overall Width
4 in
Leg Thickness
1/4 in
Inside Width
Overall Height
4 in
Yield Strength
40,000 psi
Description
Stainless Steel Angle, Stainless Steel, 304L, Angle, 24 in Overall Length, Length Tolerance +/-0.25 in, Leg Thickness 1/4 in, Angle 90 Degrees , Leg Inside Corner Shape Round, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 40,000 psi, 90 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate No Certificates Included, Inside Height 3 3/4 in, Inside Width 3 3/4 in, Overall Height 4 in, Overall Width 4 in, System of Measurement Inch