  • Mfr # BAR-316L-0.125X2.5X72
  • Zoro # G516117879
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Thickness
0.125 in
Thickness Tolerance
0 in/-0.006 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BAR-316L-0.125X2.5X72
Thickness
0.125 in
Overall Width
2 1/2 in
Overall Length
6 ft
Thickness Tolerance
0 in/-0.006 in
Tensile Strength
75,000 psi
Yield Strength
30,000 psi
Description
Stainless Steel Bar, Stainless Steel, 316L, Rectangular, 6 ft Overall Length, Length Tolerance +/-0.25 in, 2 1/2 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.25 in, 0.125 in Thickness, Thickness Tolerance 0 in/-0.006 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Annealed, Heat Treatable Not Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 30,000 psi, Tensile Strength 75,000 psi, 140 BHN Brinell Hardness, 95 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate No Certificates Included