  • Mfr # ROD-304-13X12
  • Zoro # G916117714
/ea
See details
Outside Diameter
13 in
Outside Diameter Tolerance
+0.25 in/0 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
ROD-304-13X12
Outside Diameter
13 in
Outside Diameter Tolerance
+0.25 in/0 in
Overall Length
12 in
Tensile Strength
75,000 psi
Elongation
30 %
Yield Strength
30,000 psi
Description
Stainless Steel Rod, Stainless Steel, 304L, Rod, Outside Diameter 13 in, Outside Diameter Tolerance +0.25 in/0 in, 12 in Overall Length, Length Tolerance +/-0.125 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Annealed, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 30,000 psi, Tensile Strength 75,000 psi, 215 BHN Brinell Hardness, 96 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate No Certificates Included, Standards ASME SA182, ASME SA479, ASTM A182, ASTM A276, ASTM A479