  • Mfr # ROD-316-10.5X36
  • Zoro # G316118496
/ea
Key Features
Length Tolerance
+/-0.125 in
Standards
ASME SA182, ASME SA479, ASTM A182, ASTM A276, ASTM A479
Material
Stainless Steel
Shape
Rod
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
ROD-316-10.5X36
Country of Origin
United States
Dimensions
Length Tolerance
+/-0.125 in
Outside Diameter Tolerance
+0.25 in/0 in
Overall Length
36 in
Outside Diameter
Details
Standards
Item
Stainless Steel Rod
Material
Stainless Steel
Shape
Rod
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Yield Strength
30,000 psi
Galvanized
Not Galvanized
Brinell Hardness
215 BHN
Rockwell Hardness
96 HRB
Heat Treatable
Heat Treatable
Tensile Strength
75,000 psi
System of Measurement
Inch
Mechanical Finish
Mill
Fabrication
Hot Rolled
Material Grade
316L
Includes Material Certificate
No Certificates Included
Heat Treatment
Annealed
Elongation
30 %
Description
Stainless Steel Rod, Stainless Steel, 316L, Rod, Outside Diameter 10 1/2 in, Outside Diameter Tolerance +0.25 in/0 in, 36 in Overall Length, Length Tolerance +/-0.125 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Annealed, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 30,000 psi, Tensile Strength 75,000 psi, 215 BHN Brinell Hardness, 96 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate No Certificates Included