  • Mfr # SHT-304-0.25X48X120
  • Zoro # G616118257
/ea
See details
Key Features
Yield Strength
25,000 psi
Thickness
0.25 in
Width Tolerance
+/-0.125 in
Length Tolerance
+/-0.125 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
SHT-304-0.25X48X120
Thickness
0.25 in
Overall Width
4 ft
Overall Length
10 ft
Details
Yield Strength
25,000 psi
Item
Stainless Steel Sheet 304L, 10 ft - L
Tensile Strength
70,000 psi
Material Grade
304L
90 HRB
Elongation
40 %
Fabrication
Hot Rolled
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Shape
Plate
Description
Stainless Steel Sheet, Stainless Steel, 304L, Plate, 10 ft Overall Length, Length Tolerance +/-0.125 in, 4 ft Overall Width, Width Tolerance +/-0.125 in, 0.25 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.045 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Annealed, Heat Treatable Not Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 25,000 psi, Tensile Strength 70,000 psi, Brinell Hardness 200 BHN, Rockwell Hardness 90 HRB, Includes Material Certificate No Certificates Included