  • Mfr # SHT-304-0.375X30X96
  • Zoro # G316118250
Tensile Strength
70,000 psi
Thickness
0.375 in
Length Tolerance
+/-0.125 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
SHT-304-0.375X30X96
Thickness
0.375 in
Overall Length
8 ft
Overall Width
30 in
Tensile Strength
70,000 psi
Yield Strength
25,000 psi
Item
Stainless Steel Sheet 304L, 8 ft - L
Fabrication
Hot Rolled
Heat Treatment
Annealed
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Shape
Plate
Elongation
40 %
Material Grade
304L
Description
Stainless Steel Sheet, Stainless Steel, 304L, Plate, 8 ft Overall Length, Length Tolerance +/-0.125 in, 30 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.125 in, 0.375 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.055 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Annealed, Heat Treatable Not Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 25,000 psi, Tensile Strength 70,000 psi, Brinell Hardness 200 BHN, Rockwell Hardness 90 HRB, Includes Material Certificate No Certificates Included