  • Mfr # SHT-304-0.5X30X96
  • Zoro # G016118598
Width Tolerance
+/-0.125 in
Tensile Strength
70,000 psi
Yield Strength
25,000 psi
Thickness Tolerance
+/-0.055 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
SHT-304-0.5X30X96
Thickness
0.5 in
Overall Length
8 ft
Overall Width
30 in
Tensile Strength
70,000 psi
Item
Stainless Steel Sheet 304L, 8 ft - L
Yield Strength
25,000 psi
Not Rated
Elongation
40 %
Material Grade
304L
Fabrication
Hot Rolled
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Shape
Plate
Description
Stainless Steel Sheet, Stainless Steel, 304L, Plate, 8 ft Overall Length, Length Tolerance +/-0.125 in, 30 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.125 in, 0.5 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.055 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Annealed, Heat Treatable Not Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 25,000 psi, Tensile Strength 70,000 psi, Brinell Hardness 200 BHN, Rockwell Hardness 90 HRB, Includes Material Certificate No Certificates Included