  • Mfr # SHT-304-1.5X36X96
  • Zoro # G716118485
Thickness Tolerance
+/-0.07 in
Thickness
1.5 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
SHT-304-1.5X36X96
Thickness
1.5 in
Width Tolerance
Overall Length
8 ft
Overall Width
36 in
Details
Thickness Tolerance
+/-0.07 in
Yield Strength
25,000 psi
Item
Stainless Steel Sheet 304L, 8 ft - L
Tensile Strength
70,000 psi
Material Grade
304L
Standard
Elongation
40 %
Annealed
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Description
Stainless Steel Sheet, Stainless Steel, 304L, Plate, 8 ft Overall Length, Length Tolerance +/-0.125 in, 36 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.125 in, 1.5 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.07 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Annealed, Heat Treatable Not Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 25,000 psi, Tensile Strength 70,000 psi, Brinell Hardness 200 BHN, Rockwell Hardness 90 HRB, Includes Material Certificate No Certificates Included