  • Mfr # M39080.120.0036
  • Zoro # G1723108
Key Features
Pin Type
Standard
Pin Diameter
13 mm
Nominal Diameter
12 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M39080.120.0036
Pin Diameter
13 mm
Nominal Diameter
12 mm
Shank Length
37 mm
Length Tolerance
+/-0.31 mm
Shank Length Tolerance
+/-0.310 mm
Pin Type
Standard
Rockwell Hardness
C58 to C62
Description
Dowel Pin,Steel,12mm dia,36mm L,PK25, Pin Type Press Fit, Material Steel, Material Grade/Class Ungraded, Finish Plain, Pin Diameter 12 mm, Shank Length Tolerance +/-0.310 mm, Rockwell Hardness C58 to C62, Product Type Dowel Pin, Shank Length 36 mm, System of Measurement Metric, Nominal Diameter 12 mm, Pack Size Small Pack, Package Quantity 25