  • Mfr # M51580.120.0050
  • Zoro # G3412930
/ea
Key Features
Pin Type
Standard
System of Measurement
Metric
Pin Diameter
12 mm
Nominal Diameter
12 mm
Material
Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M51580.120.0050
Dimensions
Pin Diameter
12 mm
Nominal Diameter
12 mm
Shank Length
50 mm
Overall Length
50mm
Outside Diameter Tolerance
+0.007/+0.018 mm
Shank Length Tolerance
+0.500/-0.000 mm
Details
Item
Dowel Pin
Pin Type
Standard
Material
Stainless Steel
Rockwell Hardness
B80
Material Grade/Class
A1
Finish
Plain
Standards
D7
Dimensional Standards
DIN 7
Manufacturer Location
Globally Sourced
Description
Dowel Pin,SS,12mm dia,50mm L, Pin Type Press Fit, Material Stainless Steel, Material Grade/Class Ungraded, Finish Plain, Pin Diameter 12 mm, Shank Length Tolerance +0.500/-0.000 mm, Outside Diameter Tolerance +0.007/+0.018 mm, Thread Size Not Applicable, Rockwell Hardness B80, Single Shear Strength Not Applicable, Product Type Dowel Pin, Shank Length 50 mm, System of Measurement Metric, Nominal Diameter 12 mm, Standards D7, Grip Length Not Applicable, Material Quality Standards Not Applicable