  • Mfr # M55580.015.0012
  • Zoro # G3411935
Key Features
Pin Type
Standard
System of Measurement
Metric
Pin Diameter
1.5 mm
Nominal Diameter
1.50 mm
Material
Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
M55580.015.0012
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Pin Diameter
1.5 mm
Nominal Diameter
1.50 mm
Shank Length
12 mm
Overall Length
12mm
Details
Item
Dowel Pin
Pin Type
Standard
System of Measurement
Metric
Material
Stainless Steel
Material Grade/Class
A4
Finish
Plain
Standards
D7
Manufacturer Location
Globally Sourced
Description
Dowel Pin,SS,1.5mm dia,12mm L,PK10, Pin Type Press Fit, Material Stainless Steel, Material Grade/Class Grade A4, Finish Plain, Pin Diameter 1.5 mm, Product Type Dowel Pin, Shank Length 12 mm, System of Measurement Metric, Nominal Diameter 1.5 mm, Standards D7, Pack Size Small Pack, Manufacturer Location Globally Sourced, Package Quantity 10