  • Mfr # M55580.015.0016
  • Zoro # G3411917
Pin Diameter
1.5 mm
Nominal Diameter
1.50 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
M55580.015.0016
Pin Diameter
1.5 mm
Nominal Diameter
1.50 mm
Shank Length
16 mm
Overall Length
16mm
Description
Dowel Pin,SS,1.5mm dia,16mm L,PK10, Pin Type Press Fit, Material Stainless Steel, Material Grade/Class Grade A4, Finish Plain, Pin Diameter 1.5 mm, Product Type Dowel Pin, Shank Length 16 mm, System of Measurement Metric, Nominal Diameter 1.5 mm, Standards D7, Pack Size Small Pack, Manufacturer Location Globally Sourced, Package Quantity 10