  • Mfr # M39078.020.0016
  • Zoro # G3423616
Pin Diameter
2 mm
Nominal Diameter
2 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M39078.020.0016
Pin Diameter
2 mm
Nominal Diameter
2 mm
Shank Length
16 mm
Overall Length
16mm
Shank Length Tolerance
+0.220/-0.210 mm
Outside Diameter Tolerance
+0.002/+0.008 mm
Steel
Rockwell Hardness
C60
Standards
DIN 6325, ISO 8734A, NEN 2282, NF E27-475
Dimensional Standards
DIN 6325, ISO 8734A
Description
Dowel Pin,Steel,2mm dia,16mm L,PK25, Pin Type Slip Fit, Material Steel, Material Grade/Class Ungraded, Finish Plain, Pin Diameter 2 mm, Shank Length Tolerance +0.220/-0.210 mm, Outside Diameter Tolerance +0.002/+0.008 mm, Thread Size Not Applicable, Rockwell Hardness C60, Single Shear Strength Not Applicable, Product Type Dowel Pin, Shank Length 16 mm, System of Measurement Metric, Nominal Diameter 2 mm, Standards DIN 6325, ISO 8734A, NEN 2282, NF E27-475, Grip Length Not Applicable