  • Mfr # M39080.020.0020
  • Zoro # G1722791
Key Features
Pin Type
Standard
Pin Diameter
3 mm
Nominal Diameter
2 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M39080.020.0020
Pin Diameter
3 mm
Nominal Diameter
2 mm
Shank Length
21 mm
Length Tolerance
+/-0.26 mm
Shank Length Tolerance
+/-0.260 mm
Pin Type
Standard
Rockwell Hardness
C58 to C62
Description
Dowel Pin,Steel,2mm dia,20mm L,PK100, Pin Type Press Fit, Material Steel, Material Grade/Class Ungraded, Finish Plain, Pin Diameter 2 mm, Shank Length Tolerance +/-0.260 mm, Rockwell Hardness C58 to C62, Product Type Dowel Pin, Shank Length 20 mm, System of Measurement Metric, Nominal Diameter 2 mm, Pack Size Small Pack, Package Quantity 100