  • Mfr # M39078.200.0060
  • Zoro # G3422767
/ea
Pin Diameter
20 mm
Nominal Diameter
20 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M39078.200.0060
Pin Diameter
20 mm
Nominal Diameter
20 mm
Shank Length
60 mm
Overall Length
60mm
Shank Length Tolerance
+0.800/-0.000 mm
Outside Diameter Tolerance
+0.008/+0.021 mm
Steel
Rockwell Hardness
C60
Standards
DIN 6325, ISO 8734A, NEN 2282, NF E27-475
Dimensional Standards
DIN 6325, ISO 8734A
Description
Dowel Pin,Steel,20mm dia,60mm L, Pin Type Slip Fit, Material Steel, Material Grade/Class Ungraded, Finish Plain, Pin Diameter 20 mm, Shank Length Tolerance +0.800/-0.000 mm, Outside Diameter Tolerance +0.008/+0.021 mm, Thread Size Not Applicable, Rockwell Hardness C60, Single Shear Strength Not Applicable, Product Type Dowel Pin, Shank Length 60 mm, System of Measurement Metric, Nominal Diameter 20 mm, Standards DIN 6325, ISO 8734A, NEN 2282, NF E27-475, Grip Length Not Applicable