  • Mfr # M55580.025.0008
  • Zoro # G3411810
Pin Diameter
2.5 mm
Nominal Diameter
2.50 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
M55580.025.0008
Pin Diameter
2.5 mm
Nominal Diameter
2.50 mm
Shank Length
8 mm
Overall Length
8mm
Description
Dowel Pin,SS,2.5mm dia,8mm L,PK10, Pin Type Press Fit, Material Stainless Steel, Material Grade/Class Grade A4, Finish Plain, Pin Diameter 2.5 mm, Product Type Dowel Pin, Shank Length 8 mm, System of Measurement Metric, Nominal Diameter 2.5 mm, Standards D7, Pack Size Small Pack, Manufacturer Location Globally Sourced, Package Quantity 10