  • Mfr # M39080.030.0012
  • Zoro # G3098496
Key Features
Pin Type
Standard
Pin Diameter
3.004 mm
Nominal Diameter
3 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M39080.030.0012
Pin Diameter
3.004 mm
Nominal Diameter
3 mm
Shank Length
13 mm
Overall Length
12mm
Length Tolerance
+/-0.50 mm
Shank Length Tolerance
Pin Type
Standard
Rockwell Hardness
C52-62
Plain
Meets
DIN 6325 / ISO 8734A m6
Single Shear Strength
742 lb
Description
Dowel Pin,Steel,3mm dia,12mm L,PK100, Pin Type Press Fit, Material Steel, Material Grade/Class Ungraded, Finish Plain, Pin Diameter 3 mm, Shank Length Tolerance +/-0.500 mm, Rockwell Hardness C52-62, Single Shear Strength 742 lb, Product Type Dowel Pin, Shank Length 12 mm, System of Measurement Metric, Nominal Diameter 3.004 mm, Pack Size Small Pack, Package Quantity 100