  • Mfr # M39078.040.0010
  • Zoro # G3423449
Key Features
Pin Type
Standard
System of Measurement
Metric
Pin Diameter
4 mm
Nominal Diameter
4 mm
Shank Length
10 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
M39078.040.0010
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Pin Diameter
4 mm
Nominal Diameter
4 mm
Shank Length
10 mm
Overall Length
10mm
Details
Item
Dowel Pin
Pin Type
Standard
System of Measurement
Metric
Material
Steel
Material Grade/Class
Ungraded
Finish
Plain
Standards
D6325
Dimensional Standards
DIN 6325, ISO 8734A
Manufacturer Location
Globally Sourced
Description
Dowel Pin,Steel,4mm dia,10mm L,PK25, Pin Type Slip Fit, Material Steel, Material Grade/Class Ungraded, Finish Plain, Pin Diameter 4 mm, Product Type Dowel Pin, Shank Length 10 mm, System of Measurement Metric, Nominal Diameter 4 mm, Standards D6325, Pack Size Small Pack, Manufacturer Location Globally Sourced, Dimensional Standards DIN 6325, ISO 8734A, Package Quantity 25