  • Mfr # M39070.040.0018
  • Zoro # G3424508
Pin Diameter
4 mm
Nominal Diameter
4 mm
Shank Length
18 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M39070.040.0018
Pin Diameter
4 mm
Nominal Diameter
4 mm
Shank Length
18 mm
Overall Length
18mm
Shank Length Tolerance
+0.500/-0.000 mm
Outside Diameter Tolerance
+0.004/+0.012 mm
Steel
Rockwell Hardness
B80
Standards
D7
Dimensional Standards
DIN 7
Description
Dowel Pin,Steel,4mm dia,18mm L,PK25, Pin Type Press Fit, Material Steel, Material Grade/Class Ungraded, Finish Plain, Pin Diameter 4 mm, Shank Length Tolerance +0.500/-0.000 mm, Outside Diameter Tolerance +0.004/+0.012 mm, Thread Size Not Applicable, Rockwell Hardness B80, Single Shear Strength Not Applicable, Product Type Dowel Pin, Shank Length 18 mm, System of Measurement Metric, Nominal Diameter 4 mm, Standards D7, Grip Length Not Applicable, Material Quality Standards Not Applicable