  • Mfr # M39078.060.0012
  • Zoro # G3423205
Pin Diameter
6 mm
Nominal Diameter
6 mm
Shank Length
12 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M39078.060.0012
Pin Diameter
6 mm
Nominal Diameter
6 mm
Shank Length
12 mm
Overall Length
12mm
Shank Length Tolerance
+0.220/-0.210 mm
Outside Diameter Tolerance
+0.004/+0.012 mm
Steel
Rockwell Hardness
C60
Standards
DIN 6325, ISO 8734A, NEN 2282, NF E27-475
Dimensional Standards
DIN 6325, ISO 8734A
Description
Dowel Pin,Steel,6mm dia,12mm L,PK25, Pin Type Slip Fit, Material Steel, Material Grade/Class Ungraded, Finish Plain, Pin Diameter 6 mm, Shank Length Tolerance +0.220/-0.210 mm, Outside Diameter Tolerance +0.004/+0.012 mm, Thread Size Not Applicable, Rockwell Hardness C60, Single Shear Strength Not Applicable, Product Type Dowel Pin, Shank Length 12 mm, System of Measurement Metric, Nominal Diameter 6 mm, Standards DIN 6325, ISO 8734A, NEN 2282, NF E27-475, Grip Length Not Applicable