  • Mfr # M39078.060.0024
  • Zoro # G3423169
Pin Diameter
6 mm
Nominal Diameter
6 mm
Shank Length
24 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M39078.060.0024
Pin Diameter
6 mm
Nominal Diameter
6 mm
Shank Length
24 mm
Overall Length
24mm
Standards
D6325
Dimensional Standards
DIN 6325, ISO 8734A
Description
Dowel Pin,Steel,6mm dia,24mm L,PK25, Pin Type Slip Fit, Material Steel, Material Grade/Class Ungraded, Finish Plain, Pin Diameter 6 mm, Product Type Dowel Pin, Shank Length 24 mm, System of Measurement Metric, Nominal Diameter 6 mm, Standards D6325, Pack Size Small Pack, Manufacturer Location Globally Sourced, Dimensional Standards DIN 6325, ISO 8734A, Package Quantity 25