  • Mfr # WWGSK12-1
  • Zoro # G3303185
/ea
Type
1
Top Width (In.)
1/2 in
Top Step Height (In.)
1/4 in
Bottom Width (In.)
7/16 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
WWGSK12-1
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Top Width (In.)
1/2 in
Top Step Height (In.)
1/4 in
Bottom Width (In.)
7/16 in
Lower Step Height (In.)
5/32 in
Length
12 in
Dimension B
Dimension C
Length Tolerance
+0.000/-0.125 in
Dimension A
Dimension D
5/32 in
Step Height
0.156 in
Step Width
0.438 in
Base Height
0.25 in
Overall Width Tolerance
Step Width Tolerance
Overall Width
0.5 in
Step Height Tolerance
Details
Item
Step Key Stock
Type
1
Material
Medium Carbon Steel
Finish
Zinc
Tensile Strength (PSI)
64,000 psi
Application
For Repair of Damaged Keys in Shafts
Grade
1018
Rockwell Hardness
B85
Standards
RoHS Compliant
Tensile Strength
64,000 psi
Manufacturer Location
Made in USA*
Made in North America
Yes
Key Shape
Step
Pack Size
Small Pack
Key Type
Step Key Type 1
Material Grade/Class
Grade 1018
Description
Step Key Stock,0.188 in Base H,0.375in W, Base Height 0.25 in, Material Steel, Material Grade/Class Grade 1018, Finish Zinc Plated, Length 12 in, Length Tolerance +0.000/-0.125 in, Overall Width 0.5 in, Overall Width Tolerance +0.000/-0.003 in, Step Height 0.156 in, Step Height Tolerance +/-0.005 in, Step Width 0.438 in, Step Width Tolerance +0.000/-0.003 in, Straightness Tolerance Not Applicable, Standards RoHS Compliant, Pack Size Small Pack, System of Measurement Inch, Key Shape Step