  • Mfr # 3520-5.00X1.0DSL
  • Zoro # G3411256
Key Features
Overall Length
5 mm
Thread Direction
Right Hand
Material
18-8 Stainless Steel
Material Grade/Class
Not Graded
Finish
Plain
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
3520-5.00X1.0DSL
Country of Origin
United Kingdom
Dimensions
Overall Length
5 mm
Thread Size
M5-0.80
Drill Bit Size
5.20 mm
Outside Diameter
6.8 mm
Compatible Tap Size
M5-0.80
Maximum Hole Diameter
4.1402 mm
Details
Item
Helical Insert
Thread Direction
Right Hand
Material
18-8 Stainless Steel
Material Grade/Class
Not Graded
Finish
Plain
Thread Type
Metric Coarse
Tang Style
Tanged
Compatible Material
Metal
Tensile Strength
200,000 psi
Helical Insert Type
Screw-Locking
System of Measurement
Metric
Tensile Strength (PSI)
200,000 psi
Rockwell Hardness
C43-C50
Application
For Metal
Agency Compliance
MA3329-105
Series
PowerCoil
Manufacturer Location
Globally Sourced
Thread Pitch
0.8 mm