  • Mfr # M39000.050.0040
  • Zoro # G1940891
Metric
Taper Pin Type
Standard
Basic Material
Steel
Material Grade
Free Cutting Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M39000.050.0040
Dimensions
Small End Dia.
5 mm
Fastener Length
41 mm
Overall Length
41.5mm
Usable Length
40 mm
Length Tolerance
JS15
Size
5 x 40mm
Usable Length Tolerance
JS15
Small End Diameter
5 mm
Pin Size
Metric
Large End Diameter
5.82 mm
Shank Length
40 mm
Shank Length Tolerance
Details
Item
Taper Pin,5.82mm dia,Steel,PK50
System of Measurement
Taper Pin Type
Standard
Basic Material
Steel
Material Grade
Free Cutting Steel
Standards
DIN 1B, ISO 2339B
Pin Item
Taper Pin
Type
Meets
DIN 1B
Pin Type
Product Type
Taper Pin
Description
Taper Pin,5.82mm dia,Steel,PK50, Thread Size Not Applicable, Pin Size Metric, Large End Diameter 5.82 mm, Small End Diameter 5 mm, Pin Type Standard, Product Type Taper Pin, Material Steel, Material Grade/Class Ungraded, Finish Plain, Usable Length 40 mm, Shank Length 40 mm, System of Measurement Metric, Usable Length Tolerance JS15, Pack Size Small Pack, Manufacturer Location Globally Sourced, Shank Length Tolerance JS15, Standards DIN 1B, ISO 2339B, Package Quantity 50