  • Mfr # WWG-TP078
  • Zoro # G3249102
Inch
Taper Pin Type
Standard
Basic Material
Low Carbon Steel
Fastener Finish
Plain
Large End Dia.
0.25 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
WWG-TP078
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Large End Dia.
0.25 in
Small End Dia.
0.229 in
Fastener Length
1 in
Size
#4
Large End Dia. Tolerance
-0.0007 to +0.0013 in
Length Tolerance
+/-0.010 in
Overall Length
1"
Usable Length
1 in
Pin Size
#4
Shank Length Tolerance
Large End Diameter Tolerance
Usable Length Tolerance
Shank Length
1 in
Small End Diameter Tolerance
Large End Diameter
0.25 in
Small End Diameter
0.229 in
Details
Item
Taper Pin,#4,0.25 in dia,Steel,PK50
System of Measurement
Inch
Taper Pin Type
Standard
Basic Material
Low Carbon Steel
Fastener Finish
Plain
Standards
ANSI/ASME B18.8.2
Material
Steel
Single Shear Strength (Lbs.)
60,000 lb
Finish
Pin Item
Taper Pin
Type
Single Shear Strength (PSI)
78,000 psi
Rockwell Hardness
B85
Meets
ANSI/ASME B18.8.2
Dimensional Standards
ASME B18.8.2
Material Grade/Class
Ungraded
Pin Type
Product Type
Taper Pin
Manufacturer Location
Made in USA*
Pack Size
Small Pack
Description
Taper Pin,#4,0.25 in dia,Steel,PK50, Thread Size Not Applicable, Pin Size #4, Large End Diameter 0.25 in, Small End Diameter 0.229 in, Pin Type Standard, Product Type Taper Pin, Material Steel, Material Grade/Class Ungraded, Finish Plain, Usable Length 1 in, Large End Diameter Tolerance +0.0013/-0.0007 in, Small End Diameter Tolerance +0.0013/-0.0007 in, Shank Length 1 in, System of Measurement Inch, Usable Length Tolerance +/-0.010 in, Dimensional Standards ASME B18.8.2, Pack Size Small Pack