  • Mfr # M39011.160.0120
  • Zoro # G3425716
Taper Pin Type
External Threaded
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M39011.160.0120
Small End Dia.
16 mm
Fastener Length
120 mm
Size
16 x 120mm
Thread Size
M16-2.00
Small End Diameter
16 mm
Shank Length
120 mm
Large End Diameter
18.4 mm
Details
Item
Taper Pin,18.4mm dia,Steel
System of Measurement
Taper Pin Type
External Threaded
Standards
D7977
Description
Taper Pin,18.4mm dia,Steel, Pin Size Metric, Large End Diameter 18.4 mm, Small End Diameter 16 mm, Pin Type External Threaded, Product Type Taper Pin, Material Steel, Material Grade/Class Ungraded, Finish Plain, Shank Length 120 mm, System of Measurement Metric, Thread Type Metric, Pack Size Small Pack, Manufacturer Location Globally Sourced, Standards D7977