  • Mfr # WXP-6G-1201-12-1000
  • Zoro # G615699580
/ea
Key Features
Trade Designation
THHN, THWN-2
Wire Size
12 AWG
Conductor Material
Copper
Number of Conductors
1C
Jacket Color
Bare
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
WXP-6G-1201-12-1000
Dimensions
Wire Size
12 AWG
Length
1000 ft
Overall Length
1,000 ft
Conductor Size
12 AWG
Nominal Outside Diameter
0.14 in
Details
Item
Building Wire
Trade Designation
THHN, THWN-2
Conductor Material
Copper
Number of Conductors
1C
Wire Color
Pink
Jacket Color
Bare
Jacket Material
No Jacket
Conductor Design
Stranded
Insulation Material
Nylon, PVC
Voltage
600V
Temp. Rating
194°F
Standards
UL Listed
Application
Building Lighting, Machine Tool Wiring, Power Control Circuits, Building Power, Relay Panels
Temperature Rating - Maximum Dry
194 Degrees F
Conductor Insulation Color
Pink
Ampacity at Maximum Temperature
30 A
Conductor Insulation Material
Nylon, PVC
Temperature Rating - Maximum Wet
194 Degrees F
Fire Resistance Rating
Not Rated
Description
Building Wire, Trade Designation THHN, THWN-2, Conductor Design Stranded, Number of Conductors 1, Jacket Material Not Applicable, Packaging Spool, Jacket Color Not Applicable, Voltage 600 V