  • Mfr # WXP-6G-0601-03-1000
  • Zoro # G915699655
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Trade Designation
THHN, THWN-2
Wire Size
6 AWG
Conductor Material
Copper
Number of Conductors
1C
Jacket Color
Bare
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
WXP-6G-0601-03-1000
Dimensions
Wire Size
6 AWG
Length
1000 ft
Nominal Outside Diameter
0.25 in
Overall Length
1,000 ft
Conductor Size
6 AWG
Details
Item
Building Wire
Trade Designation
THHN, THWN-2
Conductor Material
Copper
Number of Conductors
1C
Wire Color
Red
Jacket Color
Bare
Jacket Material
No Jacket
Conductor Design
Stranded
Insulation Material
Nylon, PVC
Voltage
600V
Temp. Rating
194°F
Standards
UL Listed
Application
Building Lighting, Machine Tool Wiring, Power Control Circuits, Building Power, Relay Panels
Conductor Insulation Material
Nylon, PVC
Temperature Rating - Maximum Wet
194 Degrees F
Conductor Insulation Color
Red
Ampacity at Maximum Temperature
75 A
Fire Resistance Rating
Not Rated
Temperature Rating - Maximum Dry
194 Degrees F
Description
Building Wire, Trade Designation THHN, THWN-2, Conductor Design Stranded, Number of Conductors 1, Jacket Material Not Applicable, Packaging Spool, Jacket Color Not Applicable, Voltage 600 V