  • Mfr # U22085.100.1300
  • Zoro # G6166231
Material Grade/Class
Grade B7M
Tensile Strength
100,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
U22085.100.1300
Thread Size
1"-8
Overall Length
13 in
Length
13 in
Material Grade/Class
Grade B7M
Tensile Strength
100,000 psi
Minimum Yield Strength
80,000 psi
Rockwell Hardness
B99 Max
Min. Tensile Strength (PSI)
Min. Tensile Strength
100,000 psi
Description
Fully Threaded Rod, Material Grade/Class Grade B7M, Material Steel, Finish Plain, Thread Size 1 In.-8, Overall Length 13 in, Tensile Strength 100,000 psi, System of Measurement Inch, Thread Direction Right Hand, Material Quality Standards ASTM A193, Maximum Temperature 752 Degrees F, Minimum Temperature -58 Degrees F, Minimum Yield Strength 80,000 psi, Rockwell Hardness B99 Max, Package Quantity 10