  • Mfr # U22080.125.1975
  • Zoro # G6167695
Thread Fit
2A
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
U22080.125.1975
Overall Length
19 3/4 in
Length
19 3/4 in
Thread Fit
2A
Tensile Strength
125,000 psi
Minimum Yield Strength
105,000 psi
Min. Tensile Strength
115,000 psi
Thread Class
2A
Description
Fully Threaded Rod, Material Grade/Class Grade B7, Material Steel, Finish Plain, Thread Size 1 1/4 In.-8, Overall Length 19 3/4 in, Tensile Strength 125,000 psi, System of Measurement Inch, Thread Direction Right Hand, Material Quality Standards ASTM A193, Maximum Temperature 752 Degrees F, Minimum Temperature -58 Degrees F, Minimum Yield Strength 105,000 psi, Rockwell Hardness C35 Max, Package Quantity 4