  • Mfr # U22080.125.1300
  • Zoro # G6167780
Free Shipping & Returns
Key Features
Thread Coverage
Fully
Thread Size
1-1/4"-8
Material
Steel
Material Grade/Class
Grade B7
Thread Fit
2A
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
U22080.125.1300
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
1-1/4"-8
Overall Length
13 in
Length
13 in
Details
Item
Threaded Rod
Thread Coverage
Fully
Material
Steel
Material Grade/Class
Grade B7
Thread Fit
2A
Thread Type
UNC
Tensile Strength
125,000 psi
Minimum Yield Strength
105,000 psi
System of Measurement
Inch
Finish
Black Oxide
Thread Direction
Right Hand
Threaded Rod Finish
Black Oxide
Material Quality Standards
ASTM A193
Meets/Exceeds
ASTM A193
Rockwell Hardness
C35 Max
Temp. Range
-58 Degrees to 752 Degrees F
Min. Tensile Strength (PSI)
115,000 to 125,000
Minimum Temperature
-58 Degrees F
Temp. Range (F)
-58 Degrees to 752 Degrees
Min. Tensile Strength
115,000 psi
Maximum Temperature
752 Degrees F
Thread Class
2A
Threaded Rod Thread Type
8UN
Threaded Rod Material Grade
Threaded Rod Material
Description
Fully Threaded Rod, Material Grade/Class Grade B7, Material Steel, Finish Plain, Thread Size 1 1/4 In.-8, Overall Length 13 in, Tensile Strength 125,000 psi, System of Measurement Inch, Thread Direction Right Hand, Material Quality Standards ASTM A193, Maximum Temperature 752 Degrees F, Minimum Temperature -58 Degrees F, Minimum Yield Strength 105,000 psi, Rockwell Hardness C35 Max, Package Quantity 8