  • Mfr # U22551.100.1250
  • Zoro # G6165166
Free Shipping & Returns
Key Features
Thread Coverage
Fully
Material
Steel
Material Grade/Class
B16
Thread Type
UNC
Tensile Strength
125,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
U22551.100.1250
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
1"-8
Overall Length
12 1/2 in
Length
12 1/2 in
Details
Item
Threaded Rod
Thread Coverage
Fully
Material
Steel
Material Grade/Class
B16
Thread Type
UNC
Tensile Strength
125,000 psi
Minimum Yield Strength
105,000 psi
System of Measurement
Inch
Thread Direction
Right Hand
Finish
Black Oxide
Threaded Rod Finish
Plain
Material Quality Standards
ASTM A193
Meets/Exceeds
ASTM A193
Min. Tensile Strength (PSI)
100,000 to 125,000
Rockwell Hardness
C35 Max
Temp. Range
-58 Degrees to 977 Degrees F
Minimum Temperature
-58 Degrees F
Min. Tensile Strength
100,000 psi
Maximum Temperature
977 Degrees F
Temp. Range (F)
-58 Degrees to 977 Degrees
Threaded Rod Thread Type
Threaded Rod Material Grade
Grade B16
Threaded Rod Material
Description
Fully Threaded Rod, Material Grade/Class Grade B16, Material Steel, Finish Plain, Thread Size 1 In.-8, Overall Length 12 1/2 in, Tensile Strength 125,000 psi, System of Measurement Inch, Thread Direction Right Hand, Material Quality Standards ASTM A193, Maximum Temperature 977 Degrees F, Minimum Temperature -58 Degrees F, Minimum Yield Strength 105,000 psi, Rockwell Hardness C35 Max, Package Quantity 15