  • Mfr # STUDB70500475-125BX
  • Zoro # G8338732
Free Shipping & Returns
Key Features
Thread Coverage
Fully
Thread Size
1/2"-13
Overall Length
4 3/4 in
Material
Steel
Material Grade/Class
Grade B7
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
STUDB70500475-125BX
Country of Origin
China
Dimensions
Thread Size
1/2"-13
Overall Length
4 3/4 in
Length
Details
Item
Threaded Stud
Thread Coverage
Fully
Material
Steel
Material Grade/Class
Grade B7
Thread Fit
2A
Thread Type
Coarse
Tensile Strength
125,000 psi
Minimum Yield Strength
105,000 psi
Yield Strength
105,000 psi
System of Measurement
Inch
Thread Direction
Right Hand
Finish
Black Oxide
Threaded Rod Finish
Black Oxide
Material Quality Standards
ASTM A193
Meets/Exceeds
ASTM A193
Rockwell Hardness
C35 Max
Temp. Range
1000 Degrees F Max
Min. Tensile Strength (PSI)
Color
Black
Min. Tensile Strength
125,000 psi
Includes Nuts
No
Resistance Properties
High Temperature Resistant
Temp. Range (F)
Maximum Temperature
1,000 Degrees F
Number of Nuts Included
Threaded Rod Thread Type
UNC
Threaded Rod Material Grade
Thread Class
2A
Threaded Rod Material
Description
Fully Threaded Stud, Material Grade/Class Grade B7, Material Steel, Finish Plain, Thread Size 1/2 In.-13, Overall Length 4 3/4 in, Tensile Strength 125,000 psi, System of Measurement Inch, Thread Direction Right Hand, Includes Nuts No, Color Black, Material Quality Standards ASTM A193, Maximum Temperature 1,000 Degrees F, Minimum Yield Strength 105,000 psi, Number of Nuts Included 0, Resistance Properties High Temperature-Resistant, Wear-Resistant, Rockwell Hardness C35 Max, Package Quantity 125