  • Mfr # STUDI7125650/675-014BX
  • Zoro # G8097722
Free Shipping & Returns
Key Features
Thread Coverage
Fully
Thread Size
1-1/4"-8
Overall Length
6 3/4 in
Material
Steel
Material Grade/Class
Grade B7
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
STUDI7125650/675-014BX
Country of Origin
Korea, Republic of
Dimensions
Thread Size
1-1/4"-8
Overall Length
6 3/4 in
Length
Details
Item
Threaded Stud
Thread Coverage
Fully
Material
Steel
Material Grade/Class
Grade B7
Thread Fit
2A
Thread Type
8UN
Tensile Strength
125,000 psi
Minimum Yield Strength
105,000 psi
Yield Strength
105,000 psi
System of Measurement
Inch
Thread Direction
Right Hand
Finish
Black Oxide
Threaded Rod Finish
Black Oxide
Meets/Exceeds
ASTM A193
Material Quality Standards
ASTM A193
Includes
(28) 2H Hex Nuts
Temp. Range
1000 Degrees F Max
Min. Tensile Strength (PSI)
Rockwell Hardness
C35 Max
Temp. Range (F)
Min. Tensile Strength
125,000 psi
Number of Nuts Included
28
Includes Nuts
Yes
Maximum Temperature
1,000 Degrees F
Color
Black
Threaded Rod Material
Thread Class
2A
Threaded Rod Thread Type
8UN
Threaded Rod Material Grade
Description
Fully Threaded Stud, Material Grade/Class Grade B7, Material Steel, Finish Plain, Thread Size 1 1/4 In.-8, Overall Length 6 3/4 in, Tensile Strength 125,000 psi, System of Measurement Inch, Thread Direction Right Hand, Includes Nuts Yes, Color Black, Material Quality Standards ASTM A193, Maximum Temperature 1,000 Degrees F, Minimum Yield Strength 105,000 psi, Number of Nuts Included 28, Rockwell Hardness C35 Max, Package Quantity 14