  • Mfr # STUDB71250625-004BX
  • Zoro # G0522715
Key Features
Thread Coverage
Fully
Thread Size
1-1/4"-8
Overall Length
6 1/4 in
Material
Steel
Material Grade/Class
Grade B7
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
STUDB71250625-004BX
Country of Origin
China
Dimensions
Thread Size
1-1/4"-8
Overall Length
6 1/4 in
Length
Details
Item
Threaded Stud
Thread Coverage
Fully
Material
Steel
Material Grade/Class
Grade B7
Thread Fit
2A
Thread Type
8UN
Tensile Strength
125,000 psi
Minimum Yield Strength
105,000 psi
Yield Strength
105,000 psi
System of Measurement
Inch
Finish
Black Oxide
Thread Direction
Right Hand
Threaded Rod Finish
Black Oxide
Material Quality Standards
ASTM A193
Meets/Exceeds
ASTM A193
Rockwell Hardness
C35 Max
Min. Tensile Strength (PSI)
Temp. Range
1000 Degrees F Max
Temp. Range (F)
Resistance Properties
High Temperature Resistant
Color
Black
Includes Nuts
No
Maximum Temperature
1,000 Degrees F
Number of Nuts Included
Min. Tensile Strength
125,000 psi
Threaded Rod Thread Type
8UN
Threaded Rod Material
Thread Class
2A
Threaded Rod Material Grade
Description
Fully Threaded Stud, Material Grade/Class Grade B7, Material Steel, Finish Black Oxide, Thread Size 1 1/4 In.-8, Overall Length 6 1/4 in, Tensile Strength 125,000 psi, System of Measurement Inch, Thread Direction Right Hand, Includes Nuts No, Color Black, Material Quality Standards ASTM A193, Maximum Temperature 1,000 Degrees F, Minimum Yield Strength 105,000 psi, Number of Nuts Included 0, Resistance Properties High Temperature Resistant, Rockwell Hardness C35 Max, Package Quantity 4