  • Mfr # DCFD2R1.375-12
  • Zoro # G206905090
Length Tolerance
+/-1 in
Fractional Size
1 3/8 in
Application
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
DCFD2R1.375-12
Length Tolerance
+/-1 in
Fractional Size
1 3/8 in
Outside Diameter Tolerance
+0.01 in/+0.041 in
Outside Diameter
Overall Length
12 in
Decimal Equivalent
1.375 in
Yield Strength
50,000 psi
Machinability
27 %
Description
Tool Steel Rod, Material Tool Steel, Material Grade D2, Overall Length 12 in, Heat Treatable Heat Treatable, Heat Treatment Air-Hardened, Mechanical Finish Mill, Outside Diameter 1 3/8 in, Outside Diameter Tolerance +0.01 in/+0.041 in, Yield Strength 50,000 psi, Fabrication Hot Rolled, Rockwell Hardness 60 HRC, Brinell Hardness 217 BHN, Tensile Strength Not Rated, Machinability 27 Percent, Length Tolerance +/-1 in, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number