  • Mfr # DCFD2R1.625-12
  • Zoro # G806905124
Length Tolerance
+/-1 in
Machinability
27 %
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
DCFD2R1.625-12
Length Tolerance
+/-1 in
Outside Diameter
1 5/8 in
Fractional Size
1 5/8 in
Outside Diameter Tolerance
+0.01 in/+0.041 in
Overall Length
12 in
Machinability
27 %
Yield Strength
50,000 psi
Decimal Equivalent
1.625 in
Description
Tool Steel Rod, Material Tool Steel, Material Grade D2, Overall Length 12 in, Heat Treatable Heat Treatable, Heat Treatment Air-Hardened, Mechanical Finish Mill, Outside Diameter 1 5/8 in, Outside Diameter Tolerance +0.01 in/+0.041 in, Yield Strength 50,000 psi, Fabrication Hot Rolled, Rockwell Hardness 60 HRC, Brinell Hardness 217 BHN, Tensile Strength Not Rated, Machinability 27 Percent, Length Tolerance +/-1 in, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number