  • Mfr # DCFD2R1.125-72
  • Zoro # G406905128
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Material
Tool Steel
Standards
ASTM A681, DIN 1.2379, SAE J437, SAE J438
Length Tolerance
+/-6 in
Decimal Equivalent
1.125 in
Heat Treatment
Air-Hardened
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
DCFD2R1.125-72
Country of Origin
United States
Dimensions
Length Tolerance
+/-6 in
Fractional Size
1 1/8 in
Outside Diameter Tolerance
+0.01 in/+0.041 in
Outside Diameter
1 1/8 in
Overall Length
6 ft
Details
Item
Tool Steel Rod
Material
Tool Steel
Standards
Decimal Equivalent
1.125 in
Heat Treatment
Air-Hardened
Yield Strength
50,000 psi
Tolerance Rating
Oversized
Tensile Strength
Not Rated
System of Measurement
Inch
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Material Grade
D2
Shape
Rod
Brinell Hardness
217 BHN
Mechanical Finish
Mill
Fabrication
Hot Rolled
Machinability
27 %
Application
Rockwell Hardness
60 HRC
Heat Treatable
Heat Treatable
Galvanized
Not Galvanized
Resistance Properties
Wear-Resistant
Description
Tool Steel Rod, Material Tool Steel, Material Grade D2, Overall Length 6 ft, Heat Treatable Heat Treatable, Heat Treatment Air-Hardened, Mechanical Finish Mill, Outside Diameter 1 1/8 in, Outside Diameter Tolerance +0.01 in/+0.041 in, Yield Strength 50,000 psi, Fabrication Hot Rolled, Rockwell Hardness 60 HRC, Brinell Hardness 217 BHN, Tensile Strength Not Rated, Machinability 27 Percent, Length Tolerance +/-6 in, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number