  • Mfr # DCFA2R3.5-72
  • Zoro # G106905152
/ea
See details
Key Features
Material
Tool Steel
Standards
ASTM A681, DIN 1.2363, SAE J437, SAE J438
Length Tolerance
+/-6 in
Shape
Rod
Brinell Hardness
201 BHN
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
DCFA2R3.5-72
Country of Origin
United States
Dimensions
Length Tolerance
+/-6 in
Fractional Size
3 1/2 in
Overall Length
6 ft
Outside Diameter
3 1/2 in
Outside Diameter Tolerance
+0.01 in/+0.067 in
Details
Item
Tool Steel Rod
Material
Tool Steel
Standards
Shape
Rod
Brinell Hardness
201 BHN
Decimal Equivalent
3.5 in
Heat Treatable
Heat Treatable
Heat Treatment
Air-Hardened
Rockwell Hardness
60 HRC
Tolerance Rating
Oversized
Material Grade
A2
Application
Mechanical Finish
Mill
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Yield Strength
55,000 psi
Fabrication
Hot Rolled
Machinability
42 %
Tensile Strength
Not Rated
System of Measurement
Inch
Resistance Properties
Wear-Resistant
Galvanized
Not Galvanized
Description
Tool Steel Rod, Material Tool Steel, Material Grade A2, Overall Length 6 ft, Heat Treatable Heat Treatable, Heat Treatment Air-Hardened, Mechanical Finish Mill, Outside Diameter 3 1/2 in, Outside Diameter Tolerance +0.01 in/+0.067 in, Yield Strength 55,000 psi, Fabrication Hot Rolled, Rockwell Hardness 60 HRC, Brinell Hardness 201 BHN, Tensile Strength Not Rated, Machinability 42 Percent, Length Tolerance +/-6 in, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number