  • Mfr # M12912.160.0150
  • Zoro # G0302316
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M12912.160.0150
Thread Size
M16-1.50
Hex Height
16 mm
Hex Width
24 mm
Dia./Thread Size
M16-1.50
Nut Height
16.0 mm
Width Across Flats
24.0 mm
Description
Lock Nut, Finish Zinc-Plated, Material Steel, Material Grade/Class Class 8, Thread Size M16x1.50, Hex Width 24 mm, Hex Height 16 mm, Lock Type Top Lock Distorted Thread, Dimensional Standards D980V, Material Quality Standards DIN 267-4, System of Measurement Metric, Hex Type Standard Hex, Thread Direction Right Hand, Color Silver, Industry Standards DIN 980V, Insert Material Not Applicable, Made in North America No, Pack Size Small Pack, REACH Compliant Yes, Removable Yes