  • Mfr # TS2X.25-72
  • Zoro # G3390484
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Standards
ASTM A500 Grade B
Material
Carbon Steel
Alloy Type
1015
Wall Thickness Tolerance
+/-0.025 in
Length
6 ft
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
TS2X.25-72
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Wall Thickness
0.25 in
Length
6 ft
Length Tolerance
+0.125/-0 in
Inside Width
1 1/2 in
Outside Width
2 in
Overall Length
Outside Height
2 in
Inside Height
1 1/2 in
Details
Item
Carbon Steel Square Tube
Standards
ASTM A500 Grade B
Material
Carbon Steel
Alloy Type
1015
Wall Thickness Tolerance
Type
Structural
Typical Hardness
149
Temper
Hot Rolled
Outside Square
2 in
Outside Square Tolerance
Mechanical Finish
Mill
Material Grade
Machinability
Not Rated
System of Measurement
Inch
Heat Treatment
No Heat Treatment
Rockwell Hardness
Not Rated
Fabrication
Hot Rolled
Tensile Strength
50,000 psi
Straightness Tolerance
Heat Treatable
Heat Treatable
Yield Strength
46,000 psi
Shape
Square
Certifications Included
No Certificates Included
Description
Carbon Steel Square Tube, Material Carbon Steel, Material Grade 1015, Inside Height 1 1/2 in, Inside Width 1 1/2 in, Outside Height 2 in, Outside Width 2 in, Overall Length 6 ft, Fabrication Hot Rolled, Mechanical Finish Mill, Wall Thickness 0.25 in, Heat Treatable Heat Treatable, Heat Treatment No Heat Treatment, Yield Strength 46,000 psi, Rockwell Hardness Not Rated, Tensile Strength 50,000 psi, Machinability Not Rated, Shape Square, Length Tolerance +0.125/-0 in, Standards ASTM A500 Grade B