  • Mfr # WWG800404305
  • Zoro # G3075475
/ea
Key Features
System of Measurement
Inch
Key Type
Undersized
Width
4 mm
Height
4 mm
Material
316 Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
WWG800404305
Country of Origin
United States
Dimensions
Length
12 in
Width
4 mm
Height
4 mm
Length Tolerance
+0.000/-0.005 mm
Size
4 x 4mm
Width Tolerance
+0.000/-0.075 mm
Details
Item
Key Stock
System of Measurement
Inch
Key Type
Undersized
Material
316 Stainless Steel
Finish
Plain
Tensile Strength
35,000 psi
Thickness Tolerance
Features
Mildly Magnetic
Application
Make Your Own Key
Rockwell Hardness
B95
Material Grade/Class
316
Manufacturer Location
Made in USA*
Key Shape
Straight
Made in North America
Yes
Pack Size
Small Pack
Standards
DIN 178
Type
Tensile Strength (PSI)
35,000 psi
Description
Key Stock,305mm L,SS,4mm W, System of Measurement Metric, Material Stainless Steel, Material Grade/Class 316, Finish Plain, Height 4 mm, Thickness Tolerance +0.000/-0.075 mm, Length 305 mm, Length Tolerance +0.000/-0.005 mm, Width 4 mm, Width Tolerance +0.000/-0.075 mm, Pack Size Small Pack, Made in North America Yes, Standards DIN 178, Key Shape Straight, Rockwell Hardness B95, Features Mildly Magnetic, Tensile Strength 35,000 psi, Manufacturer Location Made in USA*, Key Type Undersized