  • Mfr # WWG8007071000
  • Zoro # G3216613
System of Measurement
Metric
Width
7 mm
Height
7 mm
Material
A4 Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
WWG8007071000
Length
1000 mm
Width
7 mm
Height
7 mm
Size
7 x 7mm
System of Measurement
Metric
Material
A4 Stainless Steel
Tensile Strength
35,000 psi
Rockwell Hardness
HRB 86
Material Grade/Class
18-8
Tensile Strength (PSI)
35,000 psi
Type
Description
Key Stock,1 m L,SS,7mm W, System of Measurement Metric, Material Stainless Steel, Material Grade/Class 18-8, Finish Plain, Height 7 mm, Thickness Tolerance +0.000/-0.090 mm, Length 1 m, Length Tolerance +0.000/-0.005 mm, Width 7 mm, Width Tolerance +0.000/-0.090 mm, Pack Size Small Pack, Made in North America Yes, Key Shape Straight, Rockwell Hardness HRB 86, Features Mildly Magnetic, Tensile Strength 35,000 psi, Manufacturer Location Made in USA*, Key Type Undersized